6 Aralık 2017 - Basın Bülteni

Mücevher İhracatçıları Birliği Tasarım Yarışması jürisi ilk buluşmasını gerçekleştirdi.

Tasarımlar Haremin İhtişamını anlatacak


Mücevher İhracatçıları Birliği (JTR) tarafından her sene geleneksel olarak düzenlenen Mücevher Tasarım Yarışmasında bu kez konu olarak Haremin İhtişamı seçildi. Duyuruları yapılan yarışmaya başvurular sürerken, yarışma jürisi bir akşam yemeğinde buluştu. Mücevher İhracatçıları Birliği Başkan vekili Mustafa Atayık Türkiye’nin en yüksek katma değerini yaratan sektörleri arasında öne çıkan mücevher sektörünün yarattığı değeri daha da yükseltmek için tasarıma önem verdiklerini ve her sene başarı çizgisinin daha da yükseldiğini belirtti.

Mücevher İhracatçıları Birliği (JTR) tarafından her sene düzenlenen Mücevher Tasarım Yarışması bu sene Haremin İhtişamı temasını seçti. Birbirinden değerli isimlerden oluşan yarışma jürisi tanışma yemeğinde buluşurken 15 Aralık’ta başvuruları sona erecek olan yarışma için hazırlanan tasarımcılar da eserlerini göndermeye başladılar.

Tasarım ve moda dünyasından çok değerli isimlerle mücevher sektörünün önde gelen isimlerinden oluşan jüri üyeleri ilk kez tanışma yemeğinde bir araya geldiler. Mücevher İhracatçıları Birliği Başkan vekili Mustafa Atayık her sene kendileri birbirinden değerli adaylar arasından jüri seçmekte; jürinin de birbirinden değerli tasarımlar arasından kazananları seçmekte zorlandığını söyledi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Mücevher ihracatımızı geliştirmek üzere yola çıktık. İhracatımızı geliştirmek, ürettiğimiz katma değeri arttırmak için tasarım konusunda ciddi çalışmalar yapmamız gerekiyordu. Çok değerli tasarımcılarımız, yetenekli gençlerimiz vardı. Zor oldu ama oldu… Şimdi yıllar sonra bakınca ne kadar doğru yaptığımızı görüyorum. Bu yıllar içerisinde düzenlediğimiz tasarım yarışmalarında dereceye giren gençlerimiz gidip dünyanın her yerinde eğitim gördü, yarışmalara girdi ve başarılı sonuçlar aldı. O kadar başarılı olduk ki; mücevher fuarımızda tasarımcılarımıza ayırdığımız alan günden güne büyüyor; yakında mücevher tasarımı fuarı açmayı tartışmaya başlarsak kimse şaşırmasın.”

Haremin İhtişamı temalı mücevher tasarımı yarışmasının jürisi şu isimlerden oluşuyor:

“Kadim Biros (Biros kuyumculuk), Atilla Karat (Atilla Karat Kuyumculuk), Meltem Kurtulan (Kurtulan Kuyumculuk), Hakan Akkaya (Modacı), Bige Çalışkan (Group Medya Başkan Yardımcısı), Işın Görmüş (ELLE Dergisi Yayın Direktörü), Prof. Dr. Sezai Kırıkoğlu (İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı)

Jüri üyelerinin yanı sıra gecenin sunucusu Sevinç Satıroğlu ve defile koreografı Ferhan Aral’ın da katıldığı yemekte genç tasarımcıların başarılı çalışmaları ve bunun sektöre katkıları ele alındı. Yarışma için başvuru süresi 15 Aralık 2017 tarihinde sonra ererken, tasarımcıların eserleri de Mücevher İhracatçıları Birliği’ne ulaşmaya başladı.

25 Ekim 2017 - Basın Bülteni

Mücevher İhracatçıları Birliği tasarım yarışması konseptini belirledi

Haremin ihtişamı mücevhere yansıyacak…


Mücevher İhracatçıları Birliği (JTR) tarafından düzenlenen JTR Mücevher Tasarım Yarışması bu sene Haremin İhtişamı temasını seçti. 5 bin yıla kadar giden mücevher geleneğinin temsilcisi olan Türkiye, sahip olduğu kapasiteyi geleceğe taşımak istiyor. Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner, sanıldığının aksine en değerli katkının tasarım olduğuna dikkat çekerek tasarımcıları yarışmaya davet etti.

Mücevher İhracatçıları Birliği her sene geleneksel olarak düzenlediği tasarım yarışmasının bu seneki temasını “Haremin İhtişamı” olarak açıkladı. 9 Ekim tarihinde başlayan yarışma başvuruları 15 Aralık tarihine kadar sürecek.

Türkiye’nin 5 bin yıllık bir mücevher geleneğinin temsilcisi olduğunu belirten Mücevher İhracatçıları Birliği (JTR) Başkanı Ayhan Güner, bu geleneği geleceğe taşımak istediklerini söyledi. Geçmişte ağırlık olarak altından mamul takı üretildiğinin altını çizen Güner; günümüzde altın takılan önemini koruduğunu ancak değerli taşlar kullanılarak üretilen mücevherlerin de payını arttırdığını söyledi. Türk mücevher sektörünün yüksek bir üretim kapasitesine sahip olduğunu belirten Güner sözlerine şöyle devam etti:

“Buradaki en önemli unsur katma değer. Değerli taş ve madenler kullanılarak üretilen mücevherlerde en değerli katkı tasarım ve işçilikten gelmeye başladı. Bir yüzüğün üretiminde 500 liralık altın ve 1500 liralık değerli taş kullanılabilir. Bir kuyumcu buradan kazanmaz; altın ve pırlanta bizim için hammaddedir. Ne kadar özel bir tasarım yaparsak, ne kadar başarılı bir işçilik sergilersek satış fiyatımız da o kadar yüksek olur. Mücevherlerimizi tüm dünyaya ihraç ediyoruz; üretim gücümüz ve tasarımlarımız büyük hayranlık yaratıyor. Fuarlarımızdaki tasarımcıların Designer Market stantları da dünyanın dört bir yanından ilgi görüyor.”

Geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirilen tasarım yarışmalarından önemli mesafeler kat edildiğini dile getiren Güner, bu yarışma ile hem Türk mücevher sektörünün hem de dünyanın yeni tasarımlar ve tasarımcılar kazandığını anlattı. “Tasarım bir mücevhere en yüksek değeri katan unsurdur” diyen Güner şunları söyledi:

“Geçmiş yıllardaki yarışmalarımızı kazanan ya da dereceye giren kardeşlerimiz ne mutlu ki dünya çapında saygı gören tasarımlarıyla küresel ölçekte de ödüller kazandılar. Türkiye’de dereceye giren tasarımcılarımızın dünya çapında da başarılı olması ne kadar isabetli çalışmalar yaptığımızı gösterdi. Amacımız ülkemizin mücevher üretim ve ihracat potansiyelini geliştirmek. Sadece ihraç etmek değil; yüksek katma değerli ürünler ihraç etmek istiyoruz.”

Yarışma organizasyonundan sorumlu Mücevher İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Mustafa Atayık yarışmanın her geçen gün geliştiğini ve yarışma sayesinde tasarımcıların bir araya geldiği bir mücevher tasarımcı çevresi oluştuğunu dile getirdi ve şunları söyledi:

 

“Dünyanın en büyük mücevher endüstrilerinden birine sahibiz. Üretim gücümüz ve kalitemiz çok yüksek. Bazı değerli yetenekler vardı elbette ancak geçmişte sektör mensuplarımız ürün çizdirecek adam bulamıyordu. Oysa bu yarışma sayesinde bu kadar değerli insan kaynağını bir araya getirdik. Akabinde dünyanın ilk 5 büyük fuarı içinde yer alan İstanbul Jewelry Show’da tasarımcılarımız için özel bir alan ayırdık ve yerli-yabancı alıcılarla buluşmalarını sağladık. Mücevher üreticilerimiz tasarımcıların standlarını gezerek yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi sahibi oldular. Sektör ile tasarımcılarımızı buluşturabildiğimiz bu kanallar çok önemli. Mücevher Tasarım Yarışması sektör için hiç ummadığımız kapılar açtı. O yüzden her yıl yeni bir heyecan ile yarışma sürecine başlıyoruz ve bu motivasyonla sürekli bir sonraki adım için çıtayı yükseltiyoruz. Bu yıl belirlediğimiz “Haremin ihtişamı” temalı tasarımları da sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Haremin İhtişamı konulu JTR Mücevher Tasarım Yarışması için başvurular 9 Ekim 2017 tarihinde başladı ve 15 Aralık 2017 tarihinde sona erecek. Bu sene 10. kez düzenlenen yarışmanın ödül töreni 23 Mart 2018 günü gerçekleştirilecek. Yarışmaya katılmak isteyenler Mücevher İhracatçıları Birliği web sitesindeki tasarımcı portalı ya da www.mucevhertasarimyarismasi.com adresinden ulaşarak bilgi alabilirler.