Jüri Üyeleri

Doç. Dr. Ayşe E. Coşkun Orlandi

 

Ürün tasarımcısı, akademisyen, araştırmacı. Hollanda’da doğdu. Lisans derecesini (BA) 1997 yılında Marmara Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünden aldı. 1998 yılında Milano Domus Academy’de Marco Susani ve Emilio Genovesi ile Strategic Design-Corporate Visions başlıklı projesiyle Master in Design (MD) programını tamamladı. Aynı yıl İtalya’da çeşitli atölye çalışmalarına ve yarışmalara katıldı. 2009 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Ürünleri Tasarımı Anabilimdalı’nda tamamladığı “21.yy.da Türkiye mücevher endüstrisinde katma-değer dinamiği olarak endüstri tasarımı ve küresel rekabet: `made in italy’ örneği üzerinden bir model önerisi” başlıklı teziyle doktor unvanını aldı (PhD). 2013-2015 yılları arasında Kapalıçarşı kuyumculuğunun inovasyon potansiyelini ölçmek üzere yürüttüğü “Yaratıcı Ekonomi Kaynağı Olarak Somut Olmayan Kültür Varlığı Kapsamında Zanaat-Tasarım- İnovasyon İlişkileri: Kapalıçarşı’nın ‘Yasayan İnsan Hazineleri’” başlıklı, TÜBİTAK destekli araştırma projesi kapsamında son nesil kuyumcu zanaatkârların üretim envanterini oluşturdu. Proje üzerine kurguladığı “Cevher ve Zanaat: Kapalıçarşı Ustalarının İzinde” Sergisin eş-küratörlüğünü yürüttü. 2000 yılından beri endüstri ürünleri tasarımı alanında eğitimci ve araştırmacı olarak çalışmakta, aktif olarak proje, atölye çalışmaları yürütmekte ve yayın yapmaktadır. 2009 yılından beri Kadir Has Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünde görev yapmaktadır, 2018 yılı başından bu yana Bölüm Başkanlığı görevini yürütmektedir. Uzmanlık ve çalışma alanları: ürün tasarımı, mücevher tasarımı, tasarım ve rekabet, zanaat eksenli tasarım araştırmaları, stratejik tasarım ve yaratıcı ekonomiler. 

 

Assoc. Prof.  Ayşe E. Coşkun Orlandi, PhD

Product designer, academic and researcher. Born in the Netherlands. She has been lecturing, researching and conducting projects and workshops in the field of industrial product design in Istanbul since 2000. She has been lecturing and researching in the field of industrial product design in Istanbul since 2000. She received her BA as Industrial Product Designer in 1997 at Marmara University (Istanbul), Faculty of Fine Arts. 1998, received a Master in Design (MD) degree at Domus Academy, Milan, Italy with her master project on Strategic Design-Corporate Visions- with Marco Susani and Emilio Genovesi. During the Domus Academy master programme, she has participated in various workshops and projects in different fields of design where she also has won a design prize. 1999-2001 worked as a designer in different projects on corporate identity design in Istanbul for various firms. In 2003 received an MA at Marmara University (Istanbul) Industrial Product Design Programme, with her dissertation focusing on the title Necessity and Design to coordinate the design solutions executed by their users, particularly for the examples in Istanbul. In 2009 she has got her PhD with her dissertation titled: Industrial Design as Added Value and Global Competitiveness for the Turkish Jewellery Industry in 21st Century. A Model Proposal with Reference to the ‘Made in Italy’ Model at Mimar Sinan Fine Arts University (Istanbul), Institute of Science and Technology Industrial Product Design Programme. She is currently conducting a post-doc research project funded by TÜBİTAK (Scientific and Technological Research Council of Turkey), titled:  Crafts-design and innovation interrelations as a resource of creative economies and as part of intangible heritage: ‘Living Human Treasures’ of the Grand Bazaar of İstanbul. She is currently working as Assoc. Prof. at Kadir Has University (Istanbul), Faculty of Arts and Design, Department of Industrial Design as Chairperson. Her areas of research are: product design, jewellery design, competitiveness and design, crafts and design, strategic design, creative economy.

 

Yrd.Doç.Dr. SIDIKA RODOP

 

Yrd.Doç.Dr. Sıdıka Rodop, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’ndeki Lisans eğitiminin ardından, Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden Yüksek Lisans ve Doktora derecesi aldı. Halen aynı fakültede Endüstri Tasarımı, Görsel Anlatım Teknikleri, Portfolyo Tasarımı derslerini ve Altınbaş Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Takı Tasarımı Bölümü’nün de ise; Takı Tasarımı, Takı İllüstrasyonu derslerini vermektedir.

 

2005 yılında, DTC (Diamond Trading Company)‘nin düzenlemiş olduğu, Diamond: Nature’s Miracle  (Pırlanta:Doğanın Mucizesi) konulu Uluslararası Pırlanta Tasarım Yarışması’da Dünya Pırlanta Oskarı’nı kazanmıştır.

2001 De Beers Pırlantada Stil 2001 Tasarım Yarışması’nda 1.lik ve 3.lük,  1999 De Beers 2000’li Yılların Pırlanta Tasarım Yarışması’nda 1.lik, 3.lük, mansiyon, 1997 De Beers Çağdaş Pırlanta Tasarım Yarışması’nda ise; 1.lik ve 2.lik ödüllerine layık görüldü. Diğer taraftan birçok endüstriyel ürün tasarım ödülünün de sahibidir.

Serbest tasarım çalışmalarının yanı sıra mücevher firmalarına tasarım ve üretim konularında danışmanlık, kurum kimliği çalışmaları, atölye, showroom tasarım, uygulama ve kurum kimliği çalışmaları yapmaktadır. Mücevher tasarımı, mücevher tasarımında ürün geliştirme ve mücevher tasarımda yeni trend oluşturma konularında seminerler vermektedir.

 

Avedis Kendir

 

Özgün mücevher tasarımlarıyla, alanında uluslararası birisim olarak anılan Avedis Kendir, kendi deyimiyle ‘Kapalı Çarşı Okulu’nun hem hocası hem de öğrencisi. On yaşında Matyos Ustasının yanında başladığı mücevher tasarımcılığı işini ve sanatını kırk yılı aşkın süredir devam ettiriyor. Avedis Kendir’in, farklı sanat akımlarının izlerini taşıyan her tasarımı, kişiye özel, emsalsiz bir eser olarak hayat buluyor ve ustaya özgü ‘ArtAvo’ tarzını yansıtıyor. İnsandan, tarihten, nesnelerden, zamandan; yani hayatın her birleşeninden esinlenen Kendir, tasarımlarında adeta doğanın ruhunu ve saklı armağanlarını ortaya çıkarıyor.

Eşyanın tabiatında vardır insanda iz bırakmak.

Her nesne, obje, sahibinde iz bıraktığı gibi ondan izler de taşır. Yalnızca takılar değil, giysiler, günlük kullanıma ait eşyalar; ayakkabıdan otomobile her şey, tüm tercihleri gibi kişinin karakterini yansıtır. Birlikte kişiye özel bir izlenim, bir iz oluşturur. Avedis Kendir tasarımları,  bu birlikteliği ve yarattığı izi çift anlamıyla vurgulayan Biriz markası altında toplanmıştır.

 

Cosimo Vinci

 

Eclectic artist whose creativity is characterized by an expe-rimental and curious nature that is distinct from the tra-ditional methods of research, and who moves in an inter-disciplinary approach to traverse in the fields of fashion and jewelry, with a particular propensity for collaboration with a strong communicative impact.

The study and the application of the stylistics and semioti-cs theories of contemporary jewelry set in action by the Italian artist, produce careful analysis of development in the factors that influence and determine the evolution of the aesthetic-symbolic values.

His background is that of Plastic Arts studied at the Art Institute, in Grottaglie (TA) Italy, followed by a degree course at DAMS in Bologna where he obtained his speciali-zation in Contemporary Arts and Phenomenology of Styles, continuing at the school of Jewelry Arts, (Scuola delle Arti Orafe),in Florence, Italy.

Cosimo Vinci In 1997, at only 26 years of age, he founded the Cosimo Vinci Design and with the assistance of pro-fessionals from various sectors of design, like research workers with a disposition to fashion, accessory desi-gners and industrial designers, colla-borates with international brands of fashion and of high quality jewellers, e.g.

Versace, Balmain, Valentino, Elle, Fornarina, Etro, Biagiotti, Montana, La Perla, Apm, Starharvest to name but a few.

Cosimo Vinci

Yaratıcılığı, deneysel ve şüpheci doğasıyla, klasik araştırma metotlarından ayıran ve güçlü iletişimi ve işbirliğine olan özel eğilimiyle moda ve mücevher alanlarında bir uçtan bir diğer uca disiplinler arası yaklaşıma sahip bir sanatçı.

İtalyan sanatçı tarafından ortaya konan modern mücevherin gösterge bilimsel ve stilistik çalışları , estetik sembollerin değerlerini etkileme ve onların evrimine karar veren bir çerçevede dikkatli gelişim analizleri üretiyor.

Grottaglia, İtalya’da Sanat Enstitüsü’nde plastik sanatlar ile başlayan eğitim hayatı , çağdaş sanatlar ve modern sanatlar uzmanlığı kazandığı DAMS Bologna’da sonra, sonrasında da Floransa Mücevher Sanatları okulunda devam etti. Cosimo Vinci 1997’de henüz 26 yaşındayken, farklı tasarım sektörlerindeki profesyonellerin desteği ile Cosimo Vinci Design’da , Versace, Balmain, Etro, Elle gibi daha bir çok kurumsal marka ve yüksek kalite mücevher üreticisiyle iş birliği yaptı.

Bir sanat yönetmeni ve tasarımcı olarak Cosimo, styling’i ve mücevher tasarlamayı öğrenmeyi bir araya getiriyor.

Sanatçının amacı yaratıcı, kültürlü, bir çok farklı modern iletişim yöntemine sahip bir jenarasyon yetiştirmek.

 

Deniz Marşan

 

Uludağ Üniversi’tesinde uluslararası ilişkiler öğrenimi gördü. Milano Istituto Marangoni’de Moda Tasarımı sertifika programını tamamladı. Bir dönem çalıştığı Bilsar Tekstil’de şimdiki ortağı Başak Dizer’le tanıştı. Aşk-ı Memnu dizisiyle birlikte stil danışmanlığına başladı. 2007’de; alışveriş, stil ve hediye danışmanlığı yaptıkları 2Shoppers’ı kurdular. 2013’te yine Dizer’le birlikte kurdukları ROOM Teşvikiye’nin ortağı, stil ve moda danışmanı. Deniz Marşan 2015 yılında kendi bikini markasını tasarlamaya başladı. 2016 yılında üretimlerini tamamladığı Direct Message swimwear markasını hazırladı.2016 Ekim ayında açılan Room+Rumours concept store ve bar’ın da kurucu ortağı olarak çalışma hayatına devam ediyor.

 

Yasemin Alibeyoğlu

Saint Benoit Fransız Lisesi’ndeki eğitiminin ardından İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden mezun olan Yasemin Alibeyoğlu; kariyerine 1995 yılında Arpaş Şirketler Gurubunda başladı. Apaş’ta Ürün Geliştirme, Tasarım ve Reklam Bölümlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak uzun yıllar Çalıştı.

2016 yılından beri Arpaş Şirketler Gurubunda İş ve Proje Geliştirme’den sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almaktadır.

Arpaştaki çalışma yaşantısında sektörün ulusal ve uluslararası kuyum ve ihtisas fuarlarını düzenli olarak ziyaret ederek kişisel vizyonunu ve kariyerini geliştirmeye önem verdi.

Yaşamını “değer üretmek” felsefesi üzerine kurgulayan Yasemin Alibeyoğlu; sadece Arpaş’ın değil; Türkiye’ninde üretim konusunda uluslararası platformlarda daha güçlü bir marka olması yolunda çalışmaya devam etmektedir.

 

Didem Dayıcıoğlu

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve Televizyon bölümünden mezun olduktan sonra dizi ve filmlerde sanat yönetmeni asistanlığı yaptı. Dijital yayıncılıkla başlayan editörlük kariyerine vogue.com ekibinde devam etti. 2013’ten bu yana Vogue Türkiye’de mücevher ve saat editörlüğü görevini sürdürüyor.