Jüri Üyeleri

ADEM KURTULMUŞ

1984 yazında, ortaokul bittikten sonraki tatilimde başladığım mücevher atölyesindeki çıraklığım bütün hayatıma yön verdi. Üç yaz tatilimde de atölyede çalıştıktan sonra fark ettim ki ben üretimden daha çok mücevherin nasıl yapıldığını ve ihtişamını insanlara anlatmayı seviyorum. Bu farkındalığın ardından bir mücevher mağazasında çalışmaya başladım ve bu kararımı İspanyol Dili ve Edebiyatı okumaya karar vererek de pekiştirdim. Çok sevdiğim işimi ve yabancı dil eğitimimi birlikte sürdürmeye başladım. Eğitimimin bitiminin ardından kısa bir süre boyunca İspanyolca bazlı rehberlik yaptım. Bu rehberlik bir gün İspanyol bir firmadan, İspanya’da yapılacak bir iş teklifi alana kadar sürdü. Büyüklerime de danışarak Malaga’ya yerleşip orada çalışmalarımı sürdürdüm. İspanya’da yaşarken Türkiye’den mücevher ithalatı yaptığım dönemler, ülkeme de katkım vesilesiyle, mutluluk ve onur kaynağım olmuştur. Bunun yanı sıra İspanya’daki şirketin mücevher, tekstil ve turizm dallarında çalışmayı sürdürdüm. Bu süreçte ailemin de bir kısmının yaşadığı İsviçre’ye oldukça fazla sayıda ziyaretlerimin sonucunda oraya yerleşip mücevher ve saat sektöründe önde gelen bu ülkede kendimi geliştirme fırsatını değerlendirdim. Bu değerlendirmemi Zürih’te, İsviçre ve Almanya’da mücevher ve saat sektöründe önde gelen bir firmadan kabul almamla hayata geçirdim. Şirkette bulunduğum 7 yıl boyunca farklı kademelerde görev alma ve bazı önemli eğitimleri de tamamlama fırsatı buldum. Aldığım eğitimlere Gemoloji, satış psikolojisi, vitrin dekorasyonu ve mağaza yönetimi örnek olarak verilebilir. 2005 yılının sonunda, yıllardır da aklımda olan ülkeme dönme ve kendi kuracağım işle birikimlerimi ülkemde kullanma hayalimi gerçekleştirdim. Şu anda da Lema Mücevherat olarak ortaklarım Burak Yakın ve Uğur Veli ile çok severek ifa ettiğim mesleğimde, büyümeye devam etmekteyiz.

 

MİLKA KARAAĞAÇLI

MİLKA KARAAĞAÇLI

Herkes

Kendi Kısmet’ini

Kendisi Yaratır.

Aynı KISMET BY MİLKA’nın yaratıcısı, Milka Karaağaçlı gibi!

Milka, 1975 yılında İstanbul’da doğdu.

Küçük yaşlarda aksesuarlara olan merakı yüzünden, ailenin “takı tasarımcısı”

olarak nam saldı. Ne var ki evde, sokakta, her bir yerde bulduğu malzemeleri değerlendirerek oluşturduğu yaşından büyük “takı kariyeri”, eğitim hayatıyla bir süre duraklamak zorunda kaldı. Saint Benoit Fransız Lisesi ve Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Milka, uzun yıllar reklam sektöründe çalıştı.

Gerçek kısmeti, onu sonraları yine bulacaktı.

2008 yılında, çocukluğunda bıraktığı o “küçük takı tasarımcısını” sözünü dinlemeye karar verdi. Reklam kariyerini geride bırakarak kendi markasını yaratmaya koyuldu.

KISMET BY MİLKA, işte böyle doğdu.

Madonna’dan Megan Markle’a, Beyonce’tan Camila Cabello’ya kadar dünyaca ünlü isimlerin tercih ettiği mücevher markalarından biri haline geldi. Özel koleksiyonların yer aldığı dünyaca ünlü satış noktalarından Neiman Marcus, Saks Fifth Avenue, Harvey Nichols ve Selfridges’de koleksiyonlarını sunmaya devam ederken, New York, Londra, Mikonos, Toronto, Beyrut, Dubai, Kuveyt, Doha gibi dünyanın bir çok farklı şehrinde ve ülkesinde de özgün tasarımlarını cesur ve ileriye gitmeyi kendine hedef edinmiş kişilerle buluşturuyor.

Milka, ekibiyle birlikte yarattığı her tasarıma, en ufak taşına kadar inanıyor.

Kendi kısmetini, kendisi yaratıyor.

 

Kısmet By Milka

Designer Milka Karaağaçlı’s journey to self-discovery was not easily found. She followed the traditional steps to earn a college degree and have a suitable corporate career in the advertising industry for several years. After realizing that not everything has to happen the way it’s planned, she strayed from the course set by others, leading to the creation of the fine jewelry collection KISMET BY MILKA.

Each KISMET BY MILKA collection is full of creativity and speaks to women all over the world who possess a sense of self- discovery. The pieces represent symbols of empowerment, inspiring all women who adorn them to be courageous. Wearing the collection continues to serve as a daily reminder to reach within and persevere through life’s boundaries. KISMET BY MILKA encourages women of all ages to reflect on their own light, create the future of their dreams and always move forward.

The brand counts world-renowned figures such as Madonna, Megan Markle, Beyoncé and Camila Cabello among its customers. The exclusive collections are sold at world’s most popular sales points like Neiman Marcus, Saks Fifth Avenue, Harvey Nichols and Selfridges. The brand also brings together its designs with people who are brave and target to move forward in New York, London, Mykonos, Toronto, Beirut, Dubai, Kuwait City, Doha, and many more countries and cities.

Kismetbymilka.com

Instagram.com/kismetbymilka

 

AHMET İLHAN MOLU

Özel Yeni Nesil İlkokulu, İstanbul Erkek Lisesi, İstanbul Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı mezunudur.

İlkokul birinci sınıftan itibaren, yaz mevsimlerinde Molu Mücevher’in, Kapalıçarşı’daki atölye ve mağazalarında çalışıp, ailenin üçüncü kuşak temsilcisi olarak mücevher sektörüne adım atmıştır.

1980’li yılların başında, o yıllarda henüz Türkiye’de pek de bilinmeyen, “Pırlantanın bilimsel yönlerini” anlatan makaleleri ve kitapçıkları yayımlanmıştır.

Yine aynı yıllarda, Türkiye’de mücevher tasarımcılığı bilinmez iken, yakın gelecekte, mücevher tasarımcılığının çok önem kazanacağını anlatarak, gençleri bu konuda teşvik eden çalışmalar yürütmüştür.

Günümüzde sektöre büyük katkılar sağlayan bazı mücevher tasarımı hocası ve mücevher tasarımcıları, kariyerlerine İlhan Molu’nun yönlendirmeleri neticesinde başlamışlardır.

İlhan Molu, kadına yönelik şiddete karşı geliştirdiği, “Örce Kadın” isimli projeyle, mücevher sektörünün ve mücevher tasarımcılığının sosyal sorumluluk projeleriyle tanışmasına da öncülük etmiştir.

Bir başka sosyal sorumluluk projesinde de, İstanbul Boğazı’ndaki erguvan ağaçlarının kuruyarak yok olmasına dikkat çekerek, yerlerine yenilerinin dikilmesini sağlamak amacıyla “Erguvan Zamanı” isimli koleksiyonu hazırlatmıştır.

Koleksiyon büyük ilgi görmüş ve çok sayıda erguvan fidanının İstanbul’un değişik bölgelerine dikilmesine zemin hazırlamıştır.

Osmanlı Dönemi antikaları ve sanat eserleri, İlhan Molu’nun ilgilendiği konulardır.

Yaklaşık on yıldan beri, hat sanatının önemli isimleriyle bir araya gelerek çok özel eserlerden oluşan yüz parçalık bir hat koleksiyonu hazırlamaktadır.

“Bir Pazar Sabahı yazısı” başlığıyla, geçmişte yaşadığı kültürel olayları günümüz dünyasıyla harmanlayarak yazdığı belgesel niteliğindeki haftalık yazılardan oluşan kitabı yakında yayımlanacaktır.

 

Ahmet İlhan Molu is a graduate of the Yeni Nesil Private Primary School, the Istanbul High School for Boys, and he holds a B.A. degree in German Literature and Language from the Istanbul University.

He is a third-generation member of the Molu family in the jewelry business. He first started working in the jewelry industry during his primary school summer vacations in workshops and shops of the Grand Bazaar.

He published booklets and articles in the early 1980’s in the area of “scientific aspects of diamonds”, which was essentially unknown in Turkey at the time.

During the same time period, when there were no professional jewelry designers in Turkey, he was among the firsts to recognize the importance of jewelry designers for the future of the industry. Consequently, he advocated for the spread of jewelry design as a profession and encouraged the youth to study it rigorously. Some of the most respected jewelry designers and professors of jewelry design started their education upon the recommendation of İlhan Molu.

İlhan Molu developed the “Örce Kadın” social responsibility project to raise awareness towards violence against women, becoming a pioneer in social responsibility in the jewelry industry.

In another social responsibility project, İlhan Molu led the creation of a special collection called “The Time of Redbud Trees” in order to attract attention to the rapid drying of the redbud trees in the Bosporus. The collection garnered a lot of attention and resulted in many redbud saplings being planted throughout Istanbul.

Ottoman era art and antiques are among İlhan Molu’s interests.

For approximately ten years, he has been convening with the most renowned calligraphy artists to form a 100-piece collection composed of the most special calligraphy artworks.

His writings that blends cultural events that İlhan Molu lived in the past with today’s world under the heading of “A Sunday Morning Piece of Writing” will be published as a book soon.

 

LEYLA ULUSMAN

LEYLA ULUSMAN

1979 Yılında Ankara Gazi Üniversitesi El Sanatları Bölümünden mezun oldu. Daha sonra alanında yüksek lisans ve Sanatta Yeterlilik derecesi alan Leyla Ulusman, 1991 yılında geldiği Marmara Üniversitesinde önce iki yıllık Uygulamalı Takı Teknolojisi Programını, daha sonra beş yıllık Takı Teknolojisi ve Tasarımı Yüksekokulunu kurdu. Halen kurmuş olduğu okulda Bölüm Başkanlığı ve Yüksekokul Müdür Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

2014 yılında Accademia Di Belle Artı L’Aqulia – İtalya’da  ve ‘Children Games’ adlı karma sergiye, 2017 yılında İtalya- L’aquila’da bulunan MUSEO Museo  Dei Bambini’de  iki adet karma sergiye katıldı. Ayrıca ulusal ve uluslararası birçok sempozyuma katılarak bildiriler sunmuştur.

She graduated from Ankara Gazi University, Handicrafts Department in 1979. After completing her master’s degree and Proficiency in Art degree, Leyla Ulusman joined Marmara University in 1991. There, first she established the two-year Applied Jewelry Technology Program and then the five-year School of Jewelry Technology and Design. She is still the Head of Department and Deputy Director of the School. In 2014,  she participated in the group exhibition ’Children Games’ at the Accademia Di Belle Plus in L’Aqulia – Italy, and in 2017 two group exhibitions at MUSEO Museo Dei Bambini in L’aquila, Italy. She also participated in many national and international symposiums and presented papers.

 

OSKİYAN BALOĞLU

OSKİYAN BALOĞLU

Oskiyan Baloğlu 1959 yılında İstanbul’da doğdu.  Beyoğlu Ticaret Lisesinden mezun olan Baloğlu, 1977-78 yılları arasında Beyoğlu’nda sadekârlık atölyesinde staj yaptı. 1982-86 yılları arasında yurt dışında kuyumcu atölyeciliği yaptı. Oskiyan Baloğlu 1986 yılından bu yana yurt dışı fuarlarına katılıyor ve ticaret yapıyor. Dünya Altın Konseyinin düzenlediği ilk mücevher tasarım yarışmasında üçüncülük ödülü aldı. Türk mücevher üretimine katkı amacıyla çok sayıda zanaatkârın yetiştirildiği atölyede, mücevher tasarımındaki yenilikler ve üretimindeki yeni teknikler gibi iki ana unsur temel alınarak üretilmektedir. Oskiyan Baloğlu 1981’den bu yana dünyaya paralel olarak Türkiye’deki mücevher sanatı topluluğuna ve piyasasına katkı sağlayacak ve hizmet edecek şekilde üretimin yapıldığı atölyesinde işletmeci ve zanaatkâr olarak halen mesleğini sürdürmektedir.

 

PERVİN ERSOY

PERVİN ERSOY

Rotahane & Proje Kurucusu

Pervin Ersoy İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede Halkla İlişkiler yüksek lisansını tamamlamıştır. Yaklaşık 11 yıl çeşitli TV kanallarında sunuculuk ve yapımcılık yaptıktan sonra Bebek’te kendine ait bir restoran işletmiştir. 2001 yılında ETS Tur Turizm firmasında Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevini 2007 yılına kadar sürdürmüştür. Daha sonra kendi şirketleri olan Voyage Otelcilik Grubu’nda çalışma hayatına devam etmiştir. Evli ve 2 erkek çocuk annesidir. Turizmle ilgili birçok proje üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

 

İDİL AKSOY

İREM BOZA

idil aksoy irem boza

İstanbul’a dokunan marka 16.10 İstanbul’un yaratıcıları İdil Aksoy ve İrem Boza’nın mücevher tutkusu, küçük yaşlarda taktıkları renkli bilekler ve üst üste kombinledikleri kolyelerle başladı. Yollarının kesiştiği Galatasaray Üniversitesi’nin son senesinde, okulun Boğaz kantininden şehre bakarken “hayatlarının dönüm noktası” saydıkları bir anda başladı her şey: “Keşke hep bizimle olsa bu şehir!”

Sosyoloji eğitiminin sağladığı şehir farkındalığı, hızla akıp giden tempoda gözden kaçırılan, yeniden anlatılmayı ve keşfedilmeyi bekleyen sayısız şehir hikâyesini ortaya çıkardı. Bu hikâyeleri mücevherle birleştiren İdil Aksoy ve İrem Boza, daha önce yapılmamış bir projenin temellerini atarak; 16 Ekim 2016’da İstanbul’un semtlerini yansıtan parçalardan oluşan sürdürülebilir bir takı markası yarattı. “Semte Dokun, Semti Taşı” mottosuyla yola çıkan 16.10 İstanbul, semtlerin içindeki mimari, tarihi, kültürel ve renkli detayları, kendilerine özgü hikâyeleri ve kokularıyla bütünsel bir deneyim olarak sunsa da koleksiyonlarında her zaman sosyal sorumluluk ve farkındalık amacı güden markanın logosundaki 16.10, 16 Ekim tarihini, iki nokta ise görme engelli bireylerin kullandığı kabartma Braille Alfabesinde, kurucularının ve İstanbul’un baş harfi “i”yi temsil ediyor. Bu yıl Saffet Emre Tonguç ile beraber hazırladıkları 34 parçalık İstanbul Koleksiyonu ile “Senden çıkan sana geri dönendir.” diyen marka, Topkapı Sarayı, Ayasofya, Sultanahmet Camii ve Hipodrom’un eşsiz tarihi dokusunu İstanbul ve mücevher severlerin beğenisine sunuyor. Gelirinin çeşitli dernek ve vakıflara aktarıldığı İstanbul Koleksiyonu’nda “şehri iyiliğe dönüştürmenin” heyecanını paylaşıyor.

Her yıl 8 Mart’a özel olarak, dünyada ve Türkiye’de birçok insanın ikon olarak gördüğü kadınların stillerini yansıttıkları “İlham Veren Kadınlar” koleksiyonuyla 2018 yılında Instagram tarafından ödüllendirilen 16.10 İstanbul’un yaratıcıları, kadınların her alanda ayaklarının üzerinde durup kendi ışığıyla çevresini aydınlatabileceğine inanıyor. Kimsenin bilmediği işlerin peşinde koşmanın verdiği cesaretle, şehrin hikâyelerini mücevherle buluşturan İdil Aksoy ve İrem Boza; kadının zekâsı ve emeğiyle ortaya koyduğu her işin başarılı olabileceğinin en genç örneklerinden.