Konusu

Endemik bitki kavramı ekolojik doğasıyla sadece bir bölgeye has ve yetişme alanı sadece o bölge ile sınırlı olan bitkilere verilen isimdir. Dünya üzerinde bir kavşak noktası olan Anadolu ise coğrafyasıyla dünyanın en bereketli topraklarına ve muazzam bir iklim çeşitliliğine ev sahipliği yapar. Öyle ki bu zenginliğin en kıymetli parçalar ise türünün en nadide örnekleri olan ve sadece bu topraklarda filizlenen Anadolu’ya has endemik bitkilerdir.

Anadolu’da yetişen Endemik bitkilerimiz; Anadolu Glayölü, İstanbul Kardeleni, Kapadokya soğanı, Antalya Çiğdemi, Van Ters Lalesi, Çan Çiçeği, Sevgi Çiçeği, Eber Sarısı, Dişotugiller, İstanbul Nazendesi, Misk Soğanı, Sütlüleğengiller, Anadolu karanfili, Taşlık Çiğdemi, Kazdağı Göknarı, Zambakgiller

 

ANADOLU’NUN NADİR ENDEMİKLERİ MÜCEVHERLERE DÖNÜŞÜYOR.

Bu yılın teması; doğada sesini bizlere bir türlü duyuramayan ve haklarında belki bilgi sahibi dahi olmadığımız, oysaki bize ait olan ve sadece bu topraklarda filizlenen doğal zenginliğimiz, Anadolu’nun Nadir Endemikleri tasarımcılara ilham olarak günümüz modern kadınlarının kullanabileceği takı ve mücevher tasarlamalarını bekliyor.